Copyright © 2024 Tüm hakları Basın Bültenin - basinbultenin.com'da saklıdır.

Basın Bültenin – Basinbultenin.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin’e Yapacağı Ziyaret Öncesinde Hazırlıklarını Tamamlıyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin’e Yapacağı Ziyaret Öncesinde Hazırlıklarını Tamamlıyor

Haberci Haberci - - 2 dk okuma süresi
16 0

Diplomatik İlişkiler Güçleniyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi’nin davetine icabetle 3-5 Haziran tarihlerinde Çin’e ziyaret gerçekleştirecek. Fidan, dışişleri bakanı sıfatıyla Çin’e ilk kez bir ziyaret yapacak. Ziyaret kapsamında Çin Devlet Başkanı Yardımcısı ve ÇKP Merkezi Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu Başkanı gibi önemli isimlerle görüşmeler yapacak.

Stratejik ve Ekonomik İlişkiler

Türkiye-Çin ikili ticaret hacmi 48 milyar doları aşarken, ikili ilişkilerde ekonomik ve ticari konular öne çıkıyor. Fidan’ın temaslarında, ikili ticaretin dengeli ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması ve yeni teknoloji alanında işbirliği imkanları ele alınacak.

Bölgesel ve Küresel Konular

Görüşmelerde, Ukrayna, Gazze ve Kızıldeniz’deki gelişmelerin tedarik hatlarını etkilediği bir dönemde, Kuşak ve Yol Girişimi ile Orta Koridor Girişimi’nin uyumlaştırılması çalışmaları hakkında da bilgi alışverişi yapılacak. Enerji, sivil havacılık, turizm gibi konular da gündemde yer alacak.

İnsan Hakları ve Bölgesel Barış

Türkiye, Uygur Türklerinin hak ve özgürlüklerinin korunması konusunda hassasiyetini sürdürüyor. Fidan’ın ziyareti sırasında Gazze’deki durum ve iki devletli çözüm için atılacak adımlar da önemli bir yer tutacak. Türkiye’nin Filistin meselesinde Çin ile benzer görüşlere sahip olması dikkat çekiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir