Copyright © 2024 Tüm hakları Basın Bültenin - basinbultenin.com'da saklıdır.

Basın Bültenin – Basinbultenin.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: “Hac, Bir Diriliştir”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: “Hac, Bir Diriliştir”

Haberci Haberci - - 2 dk okuma süresi
15 0

İslam’ın Kutsal Topraklar Üzerindeki Önemi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, insanlık tarihinin başladığı, yeryüzündeki ilk mescit Kabe’nin inşa edildiği vahyin merkezinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Hazreti İbrahim ve Hazreti İsmail’in tevhit ve teslimiyet destanının bu topraklarda yaşandığını, son peygamber Hazreti Muhammed’in bu şehirde doğduğunu belirtti.

Hac İbadetinin Önemi ve Anlamı

Erbaş, Haccı öze dönüş fırsatı, imanın ve güzel ahlakın tahkim edildiği bir yolculuk, ümmet bilincini pekiştiren evrensel bir kardeşlik buluşması ve bir eğitim süreci olarak nitelendirdi. “Hac, bir diriliştir. Vahyin rehberliğinde iman ile sünnetin rehberliğinde güzel ahlak ile diriliştir.” değerlendirmesini yaptı.

Müslümanların Birlik ve Beraberlik İhtiyacı

Erbaş, dünyanın zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirterek, Müslümanların birlik ve beraberlik içinde güç birliği yapması gerektiğini vurguladı. İslam’ın adalet ve merhamet ilkeleriyle insanlığı buluşturmanın önemine değindi.

Hacca Katılım ve Hizmetler

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hacı adaylarına hizmet etmek için 4 bin 128 kişilik ekiple çalıştığını belirten Erbaş, hac ibadetini irşat, eğitim sürecine dönüştürmek istediklerini dile getirdi. Bu yıl 84 bin 942 vatandaşın hac ibadeti için kutsal topraklara gideceğini açıkladı.

Suudi Arabistan’la İşbirliği

Erbaş, Suudi Arabistan hac bakanlığıyla iyi bir işbirliği içinde olduklarını ve vatandaşlara hizmetlerde kolaylık sağlandığını ifade etti. Türkiye’nin yıllardır Ramazan ve Kurban Bayramlarını önceden belirlediğini ve bu yıl birliktelik içinde İslam ülkelerinin aynı gün Kurban Bayramı’nı idrak edeceklerine inandıklarını söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir