Copyright © 2024 Tüm hakları Basın Bültenin - basinbultenin.com'da saklıdır.

Basın Bültenin – Basinbultenin.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dündar Apartmanı Davası: Müteahhitler Hapis Cezasına Çarptırıldı

Dündar Apartmanı Davası: Müteahhitler Hapis Cezasına Çarptırıldı

Haberci Haberci - - 2 dk okuma süresi
15 0

Diyarbakır’da 6 Şubat Depreminde Yıkılan Apartman Davasında Gerekçeli Karar Açıklandı

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Şeyh Şamil Mahallesi’nde 6 Şubat depreminde yıkılan ve 38 kişinin ölümüne neden olan Dündar Apartmanı ile ilgili davanın gerekçeli kararı Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açıklandı.

Müteahhitler Hapis Cezasına Çarptırıldı, Arsa Sahibi Beraat Etti

Mahkeme, tutuklu müteahhitler İlhami Dündar ile Sercan Erbey’i 13 yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırırken, arsa sahibi Seydo Bozkaya’nın ise beraatına karar verdi. Gerekçeli kararda, çöken binanın temelleri ve 4 katının sanık Sercan Erbey tarafından yapıldığı belirtildi. Ancak, binanın 10 kat olacak şekilde inşa edilmesinin hangi sanık tarafından yapıldığının ispat edilemediği vurgulandı.

Müteahhitler Bilerek Kaçak İnşa Ettiler

Bina ruhsatsız, projesiz ve kaçak olarak inşa edilirken, bu durumun her iki sanık tarafından bilindiği ifade edildi. Mahkeme kararında, yapılan inşaatın kaçak olduğunu bildikleri, binanın projesiz ve ruhsatsız olması, kullanılan malzemelerin eksikliği ve yüksek katlı olmasına rağmen fazladan yük bindirilmesi gibi unsurlar nedeniyle sanıkların kusurlu olduğu belirtildi.

Fazla Yük ve İşçi Hataları Nedeniyle Bina Yıkıldı

Gerekçeli kararda, müteahhitlerin kaçak inşaatta fazla yük bindirdiği, işçi hatalarının meydana geldiği ve normal şartları taşımayan bir bina inşa ettikleri belirtildi. İki sanığın bilinçli taksirle hareket ettikleri ve gereken dikkati göstermedikleri için hapis cezasına çarptırıldığı ifade edildi.

Özetle, Diyarbakır’da yıkılan Dündar Apartmanı davasında müteahhitler hapis cezasına çarptırılırken, arsa sahibi ise beraat etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir