Copyright © 2024 Tüm hakları Basın Bültenin - basinbultenin.com'da saklıdır.

Basın Bültenin – Basinbultenin.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Milli Savunma Bakanı Güler’den Suriye ve Askerlik Açıklamaları

Milli Savunma Bakanı Güler’den Suriye ve Askerlik Açıklamaları

Haberci Haberci - - 2 dk okuma süresi
15 0

Güler: “Suriye’de Huzur ve Barış için Çaba Gösteriyoruz”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, EFES-2024 Tatbikatı’nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Suriye rejimi ile ilişkiler ve Türk askerlerinin bölgedeki durumu hakkında açıklamalarda bulunan Güler, sözlerine şöyle devam etti:

“Suriye’nin Toprak Bütünlüğüne Saygı Göstermeliyiz”

Güler, sözde seçim çalışmalarının Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından kabul edilemez olduğunu belirterek, bölgede huzurun ve barışın sürdürülebilmesi için olumsuz etkiler doğuracağını vurguladı. Milli güvenlik ve komşuların toprak bütünlüğüne zarar verebilecek durumlara izin vermeyeceklerini vurgulayan Güler, Suriye Rejimi ile yapılan görüşmelerin sadece Astana’da dörtlü olarak gerçekleştiğini belirtti.

“Profesyonel Askerlik Konusunda Yüzde 50 Yaklaşımımız Var”

Bakan Güler, zorunlu askerliğin devamından yana olduklarını belirtirken, profesyonel askerliğe geçiş konusunda da açıklamalarda bulundu. Güler, “Yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik olması şeklindedir. Avrupa’da profesyonel askerliğe geçen ülkelerin zorunlu askerliğe dönmeyi tekrar değerlendirdiklerini görüyoruz. En son bu konu İngiltere’nin gündeminde” dedi.

İran’ın helikopter kazası sonrasında Türkiye’ye verdiği yardım için teşekkürlerini ileten Güler, Türkiye’nin bölgede huzur ve güvenlik için çaba göstermeye devam edeceğini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir