Copyright © 2024 Tüm hakları Basın Bültenin - basinbultenin.com'da saklıdır.

Basın Bültenin – Basinbultenin.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. MSB Basın Müşaviri Aktürk’ten Bilgilendirme Toplantısı

MSB Basın Müşaviri Aktürk’ten Bilgilendirme Toplantısı

Haberci Haberci - - 2 dk okuma süresi
15 0

TSK Terörle Mücadeleyi Kararlılıkla Sürdürüyor

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, İzmir’de gerçekleştirilen EFES-2024 Tatbikatı’nda düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü belirtti. Aktürk, 1 Ocak’tan bugüne kadar 1092 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Yakalanan Şahıs Sayısı 4 Bin 661

Aktürk, 1 Ocak’tan bugüne kadar yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 4 bin 661 şahsın yakalandığını ve bunlardan 7’sinin terör örgütü mensubu olduğunu ifade etti. Ayrıca, bu yıl içerisinde 56 bin 949 kişinin engellendiğini bildirdi.

İsrail’e Çağrı

Aktürk, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına son vermesi gerektiğini vurgulayarak uluslararası toplumun bu konuda daha aktif bir tutum sergilemesini beklediklerini belirtti.

EFES-2024 Tatbikatı İncelemesi

Aktürk, EFES-2024 Tatbikatı’nın Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlendiğini ve 45 ülkeden yaklaşık 11 bin personelin katıldığını açıkladı. Tatbikatın amacının, birleşik ve müşterek harekatlarda askeri imkan ve kabiliyetleri geliştirmek olduğunu aktardı.

Savunma Sanayii ve Teknoloji Kullanımı

Aktürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde geliştirilen yüksek teknoloji ürünü silah sistemlerinin tatbikatta başarıyla kullanıldığını belirtti. Yerli ve milli savunma sanayi ürünleriyle TSK’nın etkinliğinin artırıldığını ifade etti.

Terör Örgütü PKK’nın Faaliyetleri

MSB kaynakları, terör örgütü PKK’nın Suriye’de yerel seçim hazırlıklarına ilişkin yaptığı açıklamayı kabul edilemez olarak nitelendirerek terör örgütünün bertaraf edileceğini vurguladı.

Yasalaşmamış Düzenleme ve Tartışmalar

MSB kaynakları, Milli Savunma Komisyonunda görüşülen kanun değişiklik teklifine ilişkin yasalaşmamış bir düzenleme üzerinden tartışma yaratmanın faydasız olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir