Copyright © 2024 Tüm hakları Basın Bültenin - basinbultenin.com'da saklıdır.

Basın Bültenin – Basinbultenin.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TİP Milletvekili Can Atalay’ın Milletvekilliği Düşürüldü

TİP Milletvekili Can Atalay’ın Milletvekilliği Düşürüldü

Haberci Haberci - - 2 dk okuma süresi
18 0

Yüksek Yargı Krizi Nedeniyle Hapishaneden Çıkamadı ve Milletvekilliği Düşürüldü

‘Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Gezi davası tutuklusu Can Atalay, yüksek yargıda yaşanan kriz nedeniyle hapishaneden çıkamadı ve milletvekilliği düşürüldü. 30 Ocak’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın okuduğu karar ile Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine karşı, hem Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) hem de Atalay’ın avukatları Anayasa Mahkemesi’ne yeni bir başvuru yaptı.

Anayasa Mahkemesi Kararında Gerekçe Açıklanmadı

Yüksek mahkeme, yapılan son başvuruda karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. 22 Şubat’ta oy çokluğuyla bu kararı alan Anayasa Mahkemesi, gerekçesini daha sonra açıklayacağını duyurdu. Ancak aradan yaklaşık 100 gün geçti, kararın gerekçesi açıklanmadı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Girişimleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la AKP Genel Merkezi’nde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, görüşmeden gündeme getirdiği konulardan biri de, Gezi davasıydı. Erdoğan – Özel görüşmesinden sonra Gezi davasıyla ilgili ilk adım atılıyor.

Anayasa Mahkemesi’nin İki Hak İhlali Kararına Atıf Yaptığı İddiası

Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili başvuruda karar verilmesine yer olmadığına hükmeden AYM’nin, verdiği iki hak ihlali kararına atıf yaptığı iddia ediliyor. Anayasa Mahkemesi’nin gerekçesinde, Yargıtay’ın Gezi davasındaki kararları kısmen onamasının ve bu nedenle Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ‘yok hükmünde’ görüldüğü ileri sürülüyor.

Önümüzdeki Günlerde Gerekçeli Karar Açıklanabilir

TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un yarın yapacağı görüşmeyle, Erdoğan’ın Özel’e yapacağı iade-i ziyaret arasında gerekçeli kararın açıklanabileceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir