Copyright © 2024 Tüm hakları Basın Bültenin - basinbultenin.com'da saklıdır.

Basın Bültenin – Basinbultenin.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yargıtay, Orman Yangını Suçlusu Sanığın Ceza Dosyasını İnceledi

Yargıtay, Orman Yangını Suçlusu Sanığın Ceza Dosyasını İnceledi

Haberci Haberci - - 2 dk okuma süresi
15 0

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Orman Yangını Sanığının Ceza Dosyasını İnceledi

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak” ile “terör örgütü faaliyeti çerçevesinde kasten orman yakma” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 100 bin lira adli para cezasına çarptırılan tutuklu sanık A.İ.E.K’nin dosyası, Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından incelendi.

Yargıtay Kararında Hükmün Onanması

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, temyiz incelemesini tamamlayarak, yerel mahkemenin verdiği kararda hukuka aykırılık bulunmadığını belirtti. Kararda, yargılamanın usul ve esas yönünden hukuka uygun olduğu, delillerin kanuna uygun elde edildiği ve hükme esas alınan iddia ve savunmaların eksiksiz şekilde değerlendirildiği vurgulandı.

Olay ve Yargılama Süreci

Sanık A.İ.E.K, Merkez Çukurova ilçesinde 2021 yılında çıkan orman yangınları ile ilgili olarak tutuklanmıştı. Sanık hakkında hazırlanan iddianamede, örgüt elemanlarıyla bağlantı kurduğu, kasten orman yangını çıkardığı ve örgütten para aldığı iddiaları yer almıştı.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Eylül 2022’de sanığı suçlu bulmuş ve 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile adli para cezasına çarptırmıştı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise yapılan temyiz incelemesinde, yerel mahkemenin kararında hukuka aykırılık bulunmadığını belirterek hükmü onamıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir