Copyright © 2024 Tüm hakları Basın Bültenin - basinbultenin.com'da saklıdır.

Basın Bültenin – Basinbultenin.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Görüştü

Haberci Haberci - - 2 dk okuma süresi
16 0

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Önemli Görüşme Gerçekleşti

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. Görüşme, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel konuların ele alındığı kritik bir buluşma oldu.

Görüşmede Ele Alınan Konular

Erdoğan, görüşme sırasında Türkiye’nin Karabağ’daki Rus Barış Gücü’nün bölgeden ayrılma sürecini yakından takip ettiğini belirterek, Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan topraklarındaki imar faaliyetlerini takdirle karşıladığını ifade etti. Ayrıca, İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliamlara da değinen Erdoğan, bu tür soykırım uygulamalarının sadece bölgesel değil küresel güvenliği de tehdit ettiğini vurguladı.

Erdoğan, kalıcı bir çözüm olarak, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasının gerekliliğine işaret ederek uluslararası toplumun İsrail’e baskı yapması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Azerbaycan Milli Meclisi’nde KKTC ile Parlamentolararası Dostluk Grubu kurulması kararının memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Geleceğe Yönelik Adımlar ve Teşekkürler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa’da gerçekleştirilecek Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’ne KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın davet edilmesinin Kıbrıs davasına güç kattığını belirtti. Ayrıca, Azerbaycan’da düzenlenecek İklim Zirvesi’ne yönelik davetlerden dolayı Aliyev’e teşekkürlerini ileterek, Türkiye’nin hazırlık sürecinde her türlü desteği vereceğini aktardı.

Erdoğan, zirvede eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında önemli etkinliklere imza atılacağını da vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir