Copyright © 2024 Tüm hakları Basın Bültenin - basinbultenin.com'da saklıdır.

Basın Bültenin – Basinbultenin.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ‘Mürted Hava Meydanı’nda Türksat 6A’nın Yolculuğu Başlıyor

‘Mürted Hava Meydanı’nda Türksat 6A’nın Yolculuğu Başlıyor

Haberci Haberci - - 2 dk okuma süresi
12 0

Uğurlama Törenine Bakanlar Katılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türksat 6A’nın fırlatılması için düzenlenecek uğurlama törenine katılacaklar.

Türksat 6A’nın Yolculuğu ve Fırlatma Prosesi

Törenin ardından, fırlatma görevlileriyle birlikte Türksat 6A, Antonov AN-124 tipi kargo uçağıyla ABD’ye gönderilecek. Uydunun hava yolculuğu yaklaşık 1 gün sürecek ve Cape Canaveral Uzay Üssü’ndeki Space X tesislerinde fırlatma prosedürleri başlatılacak.

Yerlilik Oranı Yüksek Türksat 6A Projesi

Türksat 6A Projesi’nde yerlilik oranı %80’in üzerinde. Proje, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜRKSAT AŞ müşteri kurum olarak, TÜBİTAK UZAY proje yönetici kurum, ASELSAN, TUSAŞ ve C2TECH firmaları ise proje yürütücü kurum olarak yer aldı.

Türksat 6A’nın Özellikleri ve Hedefleri

42 derece doğu yörüngesinde konumlanacak olan Türksat 6A, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta hizmet verecek. 7,5 kilovat güce sahip, 4 bin 250 kilogram ağırlığındaki uydunun amacı, Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeleri kapsama alanına alarak nüfusa ulaşımını artırmak.

Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle Türksat’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatı da artacak. Türkiye’nin uydu ihracatçısı konumuna yükselmesi, Türksat 6A projesinin önemli hedeflerinden biri.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir